Okopy szwedzkie

Okopy szwedzkie

Okopy szwedzkie (50°13'12" N 20°56'31" E) zwane również "wałami szwedzkimi" jest to pozostałość po dawnej fortyfikacji polowej. Stanowią one dużą zagadkę. Zachowało się bardzo mało dokumentów mówiących o tym miejscu. Przyjmuje się, że zostały one wybudowane w XVII wieku. Fortyfikacja ma kształt pięciokąta o powierzchni około 2 ha, z bastionami w każdym rogu. Cztery z nich są usypane z ziemi, natomiast w jednym znajduje się murowana z cegły i wapienia kazamata. Została on wzniesiony na planie krzyża. Wały łączące poszczególne bastiony usypane są z zeiemi i mają około 2 m wysokości i 7 szerokości przy podstawie. Całość otoczona jest wyschniętą obecnie fosą, której szerokość jest zróżnicowana od około 3 do 10 m.
Okopy szwedzkie

Krążą rozmaite pogłoski o tym, że okopy szewdzkie stanowią pozostałość po niegdysiejszym zamku warownym. Niemniej jednak brak jest dowodów na potwierdzenie tej teorii. Wiadomo jedynie, że budowniczowie posługiwali się miarą pręta reńskiego (ok. 3,8 m).

Obecnie są to tylko zaniedbane, porzucone i zaśmiecone ruiny. A przecież jest to zabytek!!! Więcej zdjęć w galerii

Dojazd

Obiekt ten położony jest około 3 km na północny wschód od Olesna. Dojazd do obiektu możliwy jest drogą z Olesna w kierunku Brnia, na skrzyżowaniu obok bramy wjazdowej należy skręcić w lewo w kierunku Dąbrówek Breńskich, a następnie po przejechaniu 0,5 km, w lewo w dogę gruntową prowadzącą wprost na polanę pomiędzy wałami.

Możliwy jest również dojazd z Ćwikowa. Jadąc z Olesna w kierunku Bolesławia, w Ćwikowie należy skręcić w prawo w utwardzaną betonowymi płytami drogę prowadzącą aż do okopów szwedzkich.

Plan fortyfikacji

Plan fortyfikacji
Więcej informacji:

Okopy szwedzkie na stronie Zamki polskie

Okopy szwedzkie na stronie Zamki.pl